Jedná se o něco mezi luštěním tajenky a řešením rébusu. Základ tvoří síť různě rozmístěných a opakujících se několika písmen. Je potřeba odhalit tajenku a pak ji najít v síti.

Jde však pouze o písmena, která jsou obsažena v tajence.
Velikost a tvar obrazce záleží na tvůrci síťované.

 

Jak se řeší SÍŤOVANÁ?

Řešení spočívá ve 2 krocích:

  1. Nejprve je potřeba přijít na správné slovo – TAJENKU, která je v síti obsažená. Tajenka je složena pouze z písmen ze sítě, ale všechna písmena, která jsou v síti, musí být v tajence obsažena.
    Záleží na autorovi, zda napoví, jaké slovo tajenku tvoří (zda jde například o jméno, město, zvíře atd.)
  2. Dalším úkolem je najít tajenku v síti. Tajenka je někde v síti umístěna tak, že je vytvořen souvislý řetěz od prvního do posledního písmene tajenky. Tajenka může začínat i končit kdekoliv v síti (na okraji i třeba uvnitř sítě) a písmena jdoucí po sobě mohou být v síti umístěna jakýmkoliv směrem, kam vede spojovací čára (není možné přeskočit na písmeno, pokud není s předchozím spojeno čárou). Nesmíte sled písmen tajenky v řetězu přerušit (nesmíte žádné písmeno vynechat, ani se v řetězu nesmí vyskytovat písmeno, které TAJENKU naruší).

Řešení existuje pouze jedno.

 

Příklad má tajenku - název města 
Když si vypíšete jednotlivá písmena sítě, zjistíte, že se z nich dá sestavit město BRUNTÁLSíťovaná

Vyzkoušejte si to

Můžete si stáhnout soubor ve formátu PDF (pokud nemáte žádný program pro práci s PDF formátem, stáhnout zdarma ho můžete ZDE).

Stáhněte si  vytiskněte a pak luštěte. Kdo umí, může luštit i přímo třeba v PC za pomocí nějakého k tomu vhodného programu (zde máte návod jak luštit přímo ve Windows). 

Tajenku tvoří ženské jméno

 

Máte vyluštíno? A máte to správně?

Zkontrolovat si to můžete přesně zde, ale náhled řešení se zde zobrazí ve chvíli, kdy budete přihlášeni (registrováni).

Soubor není potřeba stahovat, stačí kliknout na náhled.